Yağmur Olukları

Çatılarda biriken yağmur suyunu saçaklardan toplayıp dışarıya aktarılmasını sağlar. Çatının eğimi ve ölçülerine göre bir çok farklı ebatlarda oluklar vardır.

Bitişik caddelerde yağmur sularını toplamak için drenaj hendekleri kurulmalı ve su binadan uzaklaştırılmalıdır. Drenaj hendeği de su geçirmez bir önlem olarak düşünülebilir.

Bodrum duvarlarının su hasarından korunması özellikle önemlidir. Oluk yarım daire şeklinde bir enine kesitte asılır ve kutu şeklindeki bir enine kesit tıkanır ve asılır. Askıya alınmış drenler en yaygın, basit ve uygun maliyetli olanlardır. Mektup kutusu şeklindeki parçanın oluğu pahalı ve karmaşıktır. Yüksek hasar maliyeti nedeniyle daha az kullanılırlar.

Çatı olukları ve iniş borularının boyutları genellikle alandaki yağış miktarına ve çatı eğimine göre belirlenir ve uygulanır. Çinko tankının enine kesit alanı ve açıklığı, drenajın çatı kısmının m2 alanına ve yağmur suyu aşağı borusunun mesafesine bağlıdır. Sıradan çinko levhalarda uzunluk, profil ve fitillere paralel bükülerek kırılıp kırılacağı için kullanıma uygun değildir.

Örneğin eksiz galvaniz oluklarda cafe vs. yerlerin çatılarında 30’luk oluk kullanılmaktadır. Evlerde, müstakil bina yada apartmanlarda kısaca orta ölçekte alanların çatılarında 33’luk oluk kullanılmaktadır. Son olarak fabrika ve büyük ölçekli alanların çatılarında 37’lik oluk tercih edilmektedir.

Yağmur Olukları

Eksiz oluklar diğer bir çok çatı oluklarından daha sağlam ve dayanıklıdır. Bunu yanı sıra uygulama ve malzeme satış fiyatları yine diğer oluklara kıyasla ekonomiktir. Uygulamasında her hangi bir kaynak işlemine gerek yoktur. Perçin ve silikon ile ek yerleri kolayca birleştirilebilir ve doğru montaj yapıldığında su sızlamarı yaşanmaz.

Yağmur Oluğu

Eksiz oluklar çinko, bakır vs. oluklar gibi imalatta vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde yerinde hazırlanır ve uygulanır.

Çatı Oluğu

Diğer oluklardan daha fazla avantajı bulunmaktadır. Tek dezavantajı ise doğru motaj yapılmadığında ileride problemler ile karşılaşılmaktadır. Bu gibi sorunlardan kaçınmak için oluk firmasının kurumsal bir firma olmasına dikkat ediniz.

Yağmur Olukları Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

Yukarı Git