Asma Oluk

Asma Oluk: Çatı kenarına çıkıntılı olarak, dere bağası adı verilen özel lamalarla asılan oluklardır. Bağlantı aparatları sayesinde çatıya monte edilen uzun ömürlü oluk sistemleridir. İsmindende anlaşılacağı üzere kelepçeler çatı alnına gönyeli bir biçimde uygulandıktan sonra oluk bu kelepçelere asılır ve bağlantı aparatları ile monte edilir.

Asma oluklar ülkemizde daha çok PVC Oluk ve Çinko Oluklar için kullanılmatadır. Bu oluklar dışında Bakır ve Galvaniz oluklar içinde asma oluk sorunsuz bir çözümdür. 

Asma Oluk

Asma çatı olukları bakır ve çinko oluklarda kullanılan bir bağlantı sistemdir. Oluğu tutan bağlantı lamaları düzgün bir şekilde monte edildikten sonra oluk yerine yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bağlantı lamalarının gönyeli bir şekilde uygulanması olucaktır.

Asma Bağlantı Sistemi ile Uygulanabilecek Oluklar:

  • Bakır Oluk
  • Çinko Oluk
  • Galvaniz Oluk
  • P.V.C. Oluk
  • Metal Oluk

Kullanım Alanları:

  • Binalar ve Apartmanlar
  • Villalar
  • Restorant ve Cafelerde

Binaları yağmur, kar, rüzgâr, soğuk ve sıcak gibi dış etkenlerden korumak, binaya bütünlük kazandırmak ve estetik bir görünüm vermek amacıyla inşa edilen yapıya çatı denir. Çatılar genellikle yapıldığı malzemeye göre betonarme, çelik, ahşap veya bu malzemelerin bileşiminden oluşabilmektedir.

Asma Olukların Avantajları ve Kullanım Alanları

Meyillerine, yağmur oluklarının yapısına, meyilli yüzeylerine ve inşa ediliş biçimine göre çatılar ayrı bir sınıflandırmaya tabi olabilmektedir. Çatıların yapılışlarında bulundukları yöre ve iklimler önemli olmaktadır. Binanın yapısı, malzemesi, durumu, çatının cinsini ve şeklini belirlemektedir. Çatılar genel olarak sundurma çatı, beşik çatı, kırma çatı, mansard çatı, kule çatı, fenerli çatı, şet çatı ve kombine çatı olarak çeşitlenmektedir.

Asma Oluk Fiyatları

Çatıyı oluşturan kısımlar ise meyilli yüzey, çatı meyili, çatı arası, ısı yalıtımı, örtü, su yalıtımı, taşıyıcı kısım ve yağmur oluğu ve borusu olarak sınıflandırılmaktadır. Bu elemanlar arasında en önemli parçalardan birisi yağmur oluğudur. Çatı oluğu olarak adlandırılan yağmur olukları çatılar için önemli bir yapı malzemesidir. Çünkü çatıda biriken suyu tahliye eden bu oluklar binanızın ömrünü uzatırken evinizde keyifle oturmanızı sağlamaktadır. Çatı olukları gizli ve asma oluk olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Asma Sistem Oluk

Çatıya dere bağası olarak isimlendirilen özel yapım lamalarla asılan çatının kenarında çıkıntılı bir şekilde yapılan oluk çeşidine asma oluk denir. Asma oluk yapıldığı malzemeye göre alüminyum oluk, bakır oluk, PVC oluk ve çinko oluk olabilmektedir. Bu oluk kullanılan bağlantı aparatları ile çatıya monte edildiğinden en uzun ömürlü ve dayanıklı çatı sistemlerinden birisidir. Çatıya monte edilen kelepçeler ile çatı oluğu bu kelepçelere bağlantı aparatları ile monte edilmektedir. Türkiye’de en çok tercih edilen asma oluk malzemesi Çinko oluk ve PVC oluk sistemleridir.

Asma Dere

Çatılarını inşa eden kişilerin en çok karşılaştığı problem çatıya gizli oluk mu asma oluk mu yapılmalı sorunudur. Bu sorunun kesin bir cevabını vermek oldukça güçtür. Çünkü hem gizli oluğun hem de asma oluğun kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Binanın bulunduğu bölge, yağış miktarı, rüzgâr gibi dış etkiler göz önünde tutularak çatının yapılmasında fayda vardır. Böyle bir durumda işini bilen bir çatı firmasından fikir almanız ilerde oluşabilecek hataların önüne geçecektir.

Asma Oluk Montajı Nasıl Yapılır?

Oluğu tutan bağlantı lamaları düzgün bir şekilde monte edildikten sonra oluk yerine yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bağlantı lamalarının gönyeli bir şekilde uygulanması olacaktır.

Asma Oluk Montajı Nasıl Yapılır?

Ekibimiz tarafından yapılan keşifler sayesinde hangi oluğun nereye uygulanacağını belirlemeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Hangi oluğun hangi çatıya gitmesi gerektiği çatı tasarımı ve modeli, çatı iklimi ve çatı sistemi ile belirlenir. Askıdaki akışla ilgili sorunlar genellikle daha azdır ve akışlar dışarıda olduğunda tercih edilir. Ancak yoğun kar erimeye ve aşağı kaymaya başlarsa, derelerin dışa doğru kıvrılmasına ve suyun akmasına neden olur. Asma Olukları satan ve kullanan deneyimli ekiplerimiz var. Çatı oluğunun montajı basit bir iş değildir. Bu uygulamayı çatının kenarında yapmak için çok fazla deneyime sahip olmalısınız. Ekiplerimizin deneyimine ve çalışmalarına güveniyoruz ve bunu garanti ediyoruz. Telefonlarımız 24 saat açıktır, istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Asma Oluklar Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

Yukarı Git