Çinko Dere

Yerli çinko Türkiye’de uzun yıllardır kullanılan bir çatı kaplama örtüsüdür. Günümüzde ise çatı kaplamalarında RHEINZIK, TITANZINC gibi ithal malzemelerle de kaplama yapılmaktadır. Bu malzemelerin en büyük avantajı uzun ömürlü olması, yüzeyinin kendi kendine temizlenmesi ve onarılmasıdır. 0,5-0,6-0,7 mm gibi küçük et kalınlıkları kullanıldığından çok hafif olurlar.

Çinko dere uygulamalarının yapılabilmesi için çatı eğiminin en az %5 ve üzerinde bir değerde olması gerekmektedir. Yapılan çatı ve kaplama arasında havalandırma nem tutucu yardımıyla oluşturulmalıdır. Aksi taktirde çinko patinasını sağlayamaz ve oksitlenir.

Çinko Dere

Çinko oluk çatılar asla ve asla bakır veya demir malzemelere temas halinde olmamalıdır. Hatta bakır malzemeden yapılan herhangi bir şey bile çinko oluk çatının üzerinde bulunmamalıdır. Yağmur, kar etkisiyle bakır iyonları çinko üzerinde elektrik yüklü ısıtıcı etkisi yapar ve çinko eriyebilir.

Çinko Dere Uygulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Çinko oluk uygulaması yapılırken bağlantı için kullanılan çivi veya vidalar kesinlikle gözükmemelidir. Kenetlenme sadece kenet mantığı ile yapılmalı, ince noktalar için gerekirse lehim yapılabilir. Bunlar çinko gizli dere uygulamasının estetiği ve uzun ömürlü olabilmesi için gerekli en önemli püf noktalarıdır. Çinko levhalar kenet makinelerinde yapılır.  Çinko Dere ve Oluk Sistemleri

Çinko levhalar 1 metre x 2 metre boyutlarındadır. Çinko dere uygulaması yapılırken uygulanacak yere uygun ebatlarda kesim gerçekleştirilir. Sonrasında cakalar yardımıyla istenildiği gibi bükülerek şekillendirilebilir. Çinko levhalarda 12’lik veya 14’lük çinkolar kullanılarak, çinko dere hazırlanır.

Çinko Dere’nin Avantajları

Çinko dere uygulaması içeriğindeki çinko vasıtası ile bir çok avantaj sağlamaktadır.

  • Çinko korozyona karşı dayanıklıdır. Böylece bakım ve tamir gerektirmez.
  • Yağmur, rüzgar, kar ve güneş gibi doğal koşullara karşı koruma sağlar.
  • Su geçirmez bağlantı elemanları ve lehim sayesinde güvenilirdir.
  • İyi montaj yapıldığında bakım gerektirmez, uzun ömürlü kullanım sağlar.
  • Kolay işlenebilir, en kıvrımlı yerlerde bile uygulanabilir.
  • Kolay işlenebildiğinden dolayı ekstra tasarım özgürlüğü sağlar.
  • Havanın iletkenliğinden kaynaklı gürültülere karşı ses yalıtımı sağlar.
  • Doğa dostudur, çevreye zarar vermez.
  • Çinko oluk uygulamasında eksiz oluklar kullanılır ve eşsiz estetik sağlanır.
  • Olumsuz yönden öne çıkan diğer oluk çeşitlerinin en dikkat çekici özelliği şüphesiz pas veya korozyon durumudur. Çinko içerisindeki metal alaşımı nedeniyle bu duruma karşı direnci yüksektir. Ayrıca tadilat işlemi sırasında kaynak yapılarak tamir edilebilir. Dış yüzeyde bulunan çinko malzeme sıvı geçirgenliğini çok zorlaştırdığı gibi parlaklığından dolayı da bina estetiğini olumlu yönde etkilemektedir.

Çinko Dereler Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

Yukarı Git