Eksiz Oluk Makinası

Genel Açıklama 

Eksiz oluk makinesi; binaları yağmur suyundan korumak için yağmur suyu ve kar sularının toplanıp tahliyesi için drenaj hendeği yapımında kullanılır. Eksiz Oluk Makinası, şerit şeklinde çeşitli kalınlık ve özelliklerdeki metal bobinleri eksiz oluklara ve rulo şekillendirme yöntemiyle soğuk şekillendiren bir makinedir. Eksiz oluk makinesi; elektrik motoru ile tahrik edilir. Güç, dişli mekanizması aracılığıyla iletilir ve hareketi merdane silindirine aktarır. Bu, haddelenen malzemenin merdaneler arasından geçerek malzemeyi oluşturmasını sağlar Ana amacı makinede ince cidarlı “U” şeklinde bir kesit profil elde etmektir. Operatör istediği sürece oluk çekilebilir.

Eksiz Oluk Makinası: Eksiz oluk, galvaniz boyalı sac olukların makina vasıtası ile dekoratif oluk haline kıvrılması işleminden oluşur. Galvaniz haricinde bakır, çinko ve metal malzemelerde makinadan çıktıktan sonra dekoratif oluk biçinini alırlar. Eksiz olukların en önemli avantajları son derece pratik montaj ve yerinde imalat imkanlarıdır.

Eksiz Oluk Çekme Makinası ; yapıları yağmur suyundan korumak amacıyla , yağmur ve kar suyu toplamak ve tahliye etmek için kullanılan oluğun üretiminde kullanılır.

Eksiz Oluk Makinası

Eksiz Oluk Makinesi , rollform metodu ile üretilen , çeşitli kalınlıktaki ve özellikteki bant halindeki metal rulo malzemeyi soğuk şekillendirip eksiz, parçasız bir biçimde oluk haline getiren makinadır.

2. El Eksiz Oluk Makinaları

Eksiz Oluk Çekme Makinası; bir elektrik motorunun tahrikiyle çalışır. Zincir-dişli mekanizmasıyla güç aktarılır ve form silindirlerine hareket verilir. Bu sayede rulo halindeki malzemenin silindirler arasından geçmesi sağlanır ve malzemeye form verilmiş olur. Makinada ince cidarlı “U” kesitinde profil elde etmek esas amaçtır. Oluk, operatörün istediği uzunlukta çekilebilmektedir.

Kaynak: Mısırlı Makina

 

Yukarı Git