Eksiz Oluk

Toplamda dört ayrı parçası bulunan eksiz oluk ülkemizde yeni yeni tercih edilen ve eski parçalı oluk sistemlerine oranla çok daha fazla kullanım kalitesi ve avantajları sunan bir sistemdir. Son yirmi yılda çeşitli mühendisler ve mimarlar tarafından geliştirilen ve önceleri büyük oranda Avrupa ülkelerinde kullanılan bu sistem değerinin ve kullanım kolaylıklarının anlaşılması ile birlikte günümüzde Türkiye işletmelerinde ve evlerinde de popüler bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Eksiz yağmur oluğu dekoratif görünümü ile binanıza güzellik katar, böylece binanın bütünlüğünü mükemmelleştirir. Eksiz oluklar, çeşitli renklerde Ral renk kataloğundaki tüm renkleri kapsar ve bu da bina cephenize yenilik getirecektir. En büyük avantajı, ek yerlerinin olmaması ve sızıntıyı en aza indirebilmesidir. Dairesel yivin birleşim yerlerinde yalıtım amaçlı kullanılan lehim malzemesi herhangi bir esnekliğe sahip olmadığı için yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkında çatlaklara neden olur. Eksiz olukta kullanılan poliüretan mastik malzemesi bu sorunu çözmektedir. Bu malzeme 1/10 gerilebilirliğe sahiptir ve ultraviyole ışınlarından ve termal değişimlerden etkilenmez. Bu nedenle malzeme ek yeri ilk günkü şeklini korur ve sızıntı yapmaz.

Bu zamana kadar diğer oluk sistemleri parçalı bir şekilde karşıdan karşıya geçirmeli olarak kullanılmaktaydı. Ancak montajını takriben sadece aylar içerisinde bozulmalara ve çatlaklara neden olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Eksiz Oluk

Bu nedenle çatı oluk sistemlerinin en kullanışlısı eksiz oluk tüm ülkede eşit oranda ve artan bir taleple üretilmekte; montajları çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Üretiminde keskin bükümler mevcuttur. Bu da şekil bozulmaları gerçekleşmeden uzun ömürlü bir şekilde çeşitli yapılarda kullanılmasını kolaylaştırmaktadır.

Eksiz Galvaniz Oluk

Aynı zamanda sac ürünlerine oranla daha kalın bloklara sahiptir. Bu da yağmur sularının taşınma esnasında yapının haznesini aşındırmasına ya da şekil bozukluklarına yol açmasına direkt olarak engel olmaktadır. Yağmur sularını güvenli bir şekilde taşıma ve depolama için geliştirilen eksiz oluk aynı zamanda dolu ve kar gibi sert iklim şartlarına karşı da mukavemet gücü oldukça gelişmiş bir üründür.

Mono Blok Oluk

Darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Sağlamlığının yanı sıra kullanım alanlarının değişikliğine bağlı olarak estetik açıdan da doyurucu özelliklere sahiptir. Birçok renkte ve biçimde üretimi ve montajı gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda sahip olduğu renklerden zaman içerisinde yıpranma ve bozulma gibi hasarlara da yol açılmaz.

İstanbul’da Eksiz Oluk Montaj Hizmetleri

İstanbul’da en uygun eksiz oluk metre fiyatları ile oluk sorunlarınıza, problemlerinize artık son veriyoruz. Yağmur olukları eksiz oluk makinasıyla ve depomuzda ya da istediğiniz yerde üretim yaparak hizmet vermekteyiz. Çatılardaki en büyük problem çatı oluklarının sızdırmasıdır. Artık böyle sorunlara son. İstediğiniz boyutlarda üretim ve montaj yapmaktayız.

 Eksiz Oluk Nerelerde Kullanılabilir?

Toplamda 4 farklı ebada sahip olan eksiz oluk biçimlerine ve büyüklüğüne göre farklı alanlarda kullanılır. En büyük modele sahip eksiz oluklar fabrikalarda ve büyük üretim tesislerinde tercih edilmektedir. En küçük boyutlara sahip olanlar ise villa ve büyük bahçeli evler gibi kişisel kullanım alanlarında kullanılır. Su taşıma kapasitesi boyutları büyüdükçe artış gösterir. Yeni yapılan toplu konutlar, siteler ve müstakil evlerde de eksiz oluk tercih edilmekte ve uzun ömürlü bir şekilde kullanılmaktadır.

Eksiz Olukların Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

 • Apartman ve müstakil evlerde
 • Endüstriyel Çatı ve Yapılarda
 • Spor Salonu ve Çok Amaçlı Salonlarda

2020 Yılı Eksiz Oluk  Metre Fiyatları

 • Yerinde uygulamalı eksiz oluk metre fiyatı : … TL + K.D.V.
 • Depo teslim (Tüm aksesuarları dahildir. Beyaz ve bordo renkler için geçerlidir.) eksiz oluk metre fiyatı : … TL + K.D.V. 
 • Depo teslim (Tüm aksesuarları dahildir.) bakır görünümlü eksiz oluk metre fiyatı : … TL + K.D.V.

Eksiz oluk sistemleri yurt dışında oldukça popüler olmaktadır. Zira yağmur sularını en kusursuz şekilde eksiz oluk sistemleri taşıyabilmektedir. Bu durumun farkına varılmış ve ülkemizde de eksiz oluk sitemleri sıklık ile tercih edilmeye başlanmıştır.

Evlerin, konutların, işyerlerinin, kamu kurum ve kuruluşların ve bütün yapıların iklim koşullarına en çok maruz kalan kısmı çatılıdır. Çatı, yapının üst kısmında bulunduğu için hem güneşe hem de yağmur ve kar gibi iklimsel olaylara direkt maruz kalmaktadır. Bu sebeple bütün iklim koşullarında mukavemeti yüksek olan kaliteli çatılara ihtiyaç bulunmaktadır.

Eksiz Oluk Kapağı

Çatıda bulunması gereken en önemli özelliklerden birisi yağmur ve kar sularının doğru ve hızlı bir şekilde tahliye edilmesidir. Eğer yağmur ve kar suları gerektiği şekilde tahliye edilemezse çatı su sızdırmaya başlayacak ve alt katlarda oturanların konforu bozulacaktır. Bu noktada devreye girmekte olan çekme oluk dediğimiz uygulamalar oldukça pratik ve yüz güldüren sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Aynı zamanda eksiz oluk diye nitelendirilmekte olan bu oluk çeşidi uygulandığında daha uzun ömürlü çözümler binalara entegre edilmektedir.

Eksiz Çatı Oluğu

Çatılarda birikmekte olan yağmur ve kar sularının istenen şekilde tahliye edilip oluklara gönderilebilmesi için yağmur deresi veya çatı deresi dediğimiz bölümlere ihtiyaç vardır. Derelerde kullanılacak olan oluklar eksiz bir şekilde imal edildiğinde daha uzun ömürlü olmaktadır. Aksi takdirde özellikle uzun olan binalarda geniş tutulmakta olan oluklar zaman içerisinde yağmur ve kar suyunun oluşturduğu ağırlıkla ve ısı değerlerinde yaşanan değişiklikle beraber deforme olup dağılabilmektedir.

Galvaniz Çatı Oluk

Uygulanmakta olan çinko dere son derece dayanıklı ve mukavemeti yüksek olan bir çatı çözümüdür. Çinkonun iklim koşullarına olan mukavemetini yağmur derelerinde kullanılması ile beraber pratik bir çözüm ortaya çıkartılmaktadır. Ayrıca galvaniz dere de paslanmaya karşı olan mukavemeti ile birlikte yağışın bol olduğu yerlerde tavsiye edilmektedir. Bu şekilde yağmur ve kar sularının oluşturduğu korozyona direnç gösteren galvaniz dereden oluşan çatılar istenen şekilde su tahliyesini gerçekleştirecektir.

Hem kullanım kolaylığı hem de geniş yapısı sayesinde daha çok suyu tahliye etmesi bakımından bakır dere öne çıkan bir çözümdür. Çatılara yerleştirilecek olan metal aksamlı olan dereler korozyona karşı özel bir kaplamaya da sahiptir. Böylece ek yeri olmayan dere ve oluk çeşitleri ile beraber çatılardaki yağmur ve kar sularının tahliyesi hızlandırılacak ve çok uzun ömürlü çözümler ortaya konmuş olacaktır.

Eksiz Oluk Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Normalde kullanılan oluklar tek tarafta ortalama 10 ile 15 parça arası oluktan oluşmaktaydı. Hazır oluk parçaları, cephenin uzunluğuna göre parça kullanılarak birleştirilmekte ve cephenin oluk işlemi tamamlanmakta idi. Fakat bu tarz olukların yıpranmaları daha kısa sürede gerçekleşmekte ve bu durumda da bize maddi külfetler doğmaktadır. Eksiz oluklar cephenin uzunluğuna göre, işin yapıldığı yerde oluşturulmakta ve tek parça halinde monte edilmektedir.

Galvaniz Eksiz Oluk

Parça parça elde edilen oluklar hem işçilik olarak uzun zamanlar almakta, hem maddi olarak daha külfetli olmakta hem de dayanma ömürleri çok kısa olmaktaydı. Eksiz oluklar ise tek parça halinde oldukları için montaj süresi çok daha kısa olmaktadır. Tercih edilmesinde ki en büyük sebep ise, ek yerlerinden deforme olma imanlarının olmaması böylece ömürlerinin çok daha uzun olmasıdır. Yağmur sularının, oluğun ek yerlerinden sızdırması ve akıtması gibi problemler ile de karşılaşmazsınız. Böylece bir oluktan alabileceğiniz performansı ekstra düzeyde alırsınız.

Eksiz Olukların Özellikleri Nelerdir?

 1. Öncelik ile bilinen ilk özelliği tabi ki tek parçadan oluşması ve üzerinde herhangi bir ek barındırmıyor olmasıdır.
 2. Makineler aracılığı ile büküldüklerin den dolayı, olukların üzerinde şekil bozuklukları meydana gelmez.
 3. Eksiz oluklar da tek düze renkler tercih etmek zorunda değilsiniz. Çeşitli renk seçeneklerini bünyesinde bulundurmakta ve zevkinize göre istediğiniz rengi seçe bilmektesiniz.
 4. Klasik oluklara göre eksiz oluklar çok daha kalın ve dayanıklı olmaktadır.
 5.  Ekli oluklar alacağı ufak darbelerden zarar görebilir, deformeler ve bozulmalara sebebiyet verebilir. Zira ek yerlerinin çok da sağlam olduğu söylenemez. Fakat bunun aksine eksiz oluklar çok daha dayanıklı olmakta ve bozulmalar meydana gelmemektedir.
 6. Genleşme olaylarına karşı dayanıklıdır. Genleşmeden dolayı deforme olma ihtimalleri yok denecek kadar azdır.
 7.  Ayrıca çok daha dekoratif bükümlere sahiptirler.

Eksiz oluk sistemi yıllardan beri avrupada, amerikada ve bazı diğer ülkelerde kullanılan mükemmel denilebilecek bir yağmur suyu taşıma sistemidir. Ülkemizde ise son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Şuana kadar yapılan çatı oluk sistemlerinden çok farklıdır. Günümüzde çatı olukları 2 veya 3 metre uzunluğundaki parçaların eklenerek ve her ekin lehimlenmesi ile bir bütün oluşturmakta idi. Ek sayısının artması hem deformasyonun hızlanmasına hemde işçilik süresinin uzun olmasına neden olmaktaydı.

Örneğin çinko oluklar sağlıklı gibi görünsede sıcak ve soğuktan aşırı etkilendiği için takıldıktan kısa bir zaman sonra şekil bozukluklarına ve yırtılmalara meyillidir.

 • Köşeden köşeye tek parçadır.
 • Çift taraflı elektrostatik boyalıdır.
 • Çeşitli renk seçenekleri içerir.
 • Dekoratif bükümlere sahiptir.
 • Darbelere , genleşmelere çok dayanıklıdır.
 • Çinko ve galvaniz saclara göre daha kalındır.
 • Keskin bükümleri sayesinde şekil bozulmaları olmaz.

Çatınızda bulunan ve/ veya bulunmayan olukların deformasyona uğrayarak ve hiç olmaması halinde yağmur ve kar suları dış cephe boyanızı büyük ölçüde zarara uğratır ve bu zarar devam ettiği sürece cephe sıvanız bu suyu emerek belli bir zaman sonra çatlar. Daha sonra dış cephe dökülmeye başlar. Buda size oluk maliyetinden daha fazla bir maliyete sebep olacaktır. Ben eksiz oluğumu da duvarımı da yaptırmam diyorsanız demeyin. Yolda yürürken, misafirliğe yakınlarımıza gittiğimizde, bir çoğumuz vakit buldukça binaları inceleriz. Duvarlarda gördüğümüz çatlaklar ve oluklar mutlaka ilgimizi çekmektedir. Bu kötü görüntü ve gereksiz maliyetle uğraşmamak için işinizi önceden yapmalısınız.

Eksiz Oluklar Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

Yukarı Git